Uncategorized

Jaki adres do rejestracji firmy – siedziba spółki/działalności

Rejestrując własną firmę, nieważne czy to spółkę, czy działalność gospodarczą musimy podać jej siedzibę, czyli adres pod którym firma zostanie zarejestrowana. Adres rejestracyjny firmy (siedziba):

 • Ten adres będzie widoczny dla wszystkich osób wyszukujących naszą firmę w Internecie
 • Na podstawie miejsca siedziby określana będzie właściwość miejscowa sądu
 • W tym mieście będziemy podlegać pod Urzędy np. Urząd Skarbowy, ZUS
 • To pod ten adres zgłasza się np. kontrola z Urzędu Skarbowego czy z Urzędu Pracy
 • Siedziba firmy wcale nie musi oznaczać, że to pod tym adresem jest faktycznie wykonywana działalność gospodarcza. Może być ona wykonywana w dowolnym innym miejscu. Jeśli chodzi o miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – definicja mówi, że jest to miejsce, w którym realizowane są działania firmy wynikające z prowadzonej przez nią działalności. Może to być zatem biuro, zakład produkcyjny w innym mieście, biura klientów w całym kraju lub mieszkanie podatnika, który wykonuje zlecenia zdalnie. Od 2018 roku przedsiębiorca nie musi wykazywać faktycznego miejsca prowadzenia działalności, wystarczy, że poda jedynie Siedzibę firmy.

 

Siedziba firmy w domu

Czy możliwa jest rejestracja firmy w mieszkaniu prywatnym? Jak najbardziej tak.

Niestety, w razie nieprzyjemnych kontroli to właśnie pod adresem domowym będą szukać nas Urzędnicy czy niezadowoleni klienci. Wystarczy, że wpiszą nazwę Twojej firmy w Internet i szybko znajdą miejsce Twojego zamieszkania.

Korzystając ze Street View każdy może odnaleźć adres pod którym mieszkasz. Jeśli miejsce Twojego zamieszkania nie znajduje się na prestiżowej dzielnicy już na starcie tracisz dużą część klientów. Większa część osób szukająca Twoich usług wpisze adres Twojej siedziby w wyszukiwarkę aby ocenić Twoją rzetelność. Firmy zarejestrowane pod adresem domowym kojarzą się z małymi firmami nie posiadającymi wystarczających kwalifikacji lub z firmami „krzak”.

 

Gdzie najtajniej zarejestrować siedzibę firmy?

Najlepiej wybrać biuro wirtualne, czyli specjalną firmę, która użycza Ci swój własny adres.

Jak to działa w praktyce?

 1. Rejestrujesz firmę pod adresem, które należy do biura wirtualnego. Na przykład: znajdujesz dowolne biuro wirtualne w Gdańsku i pod adresem tej firmy rejestrujesz własną firmę.
 2. Adres ten widoczny jest w Internecie. Nie pokazujesz swojego adresu prywatnego.
 3. Klienci oraz Kontrole nie będą pukać do Twoich drzwi, lecz przyjdą pod adres biura wirtualnego
 4. Biura wirtualne  mają swoje siedziby w centrach miast pod prestiżowymi adresami. Rejestrując firmę pod takim adresem zwiększasz zaufanie zarówno Klientów, jak i Kontrahentów co pozytywnie wpłynie na poprawę wizerunku Twojej marki i przełoży się na liczbę pozyskiwanych zleceń.
 5. Wszystkie listy i korespondencja przychodzi na adres biura wirtualnego. Pracownik biura wirtualnego odbiera korespondencję, na Twoją prośbę skanuje listy i wysyła je tego samego dnia skanem na Twój adres mejlowy.  Nie musisz już martwić się nieodebranymi listami i męczącymi wizytami na Poczcie, bo biuro odbierze listy za Ciebie.
 6. Biura wirtualne są bardzo tanie bo jest to koszt ok 100 zł miesięcznie.